Rektör Prof. Dr. Murat Erman’ın Bayram Mesajı

Mübarek Ramazan ayını geride bırakarak, sevgi, kardeşlik, hoşgörü ve yardımlaşma duygularının yoğunlaşmasına vesile olan, milletimizin ve toplumsal hayatımızın en güzel ve anlamlı günlerinden birisi olan Ramazan Bayramına ulaşmanın huzur ve mutluluğunu paylaşmaktayız.

Gündelik hayatın koşuşturması içerisinde birçok manevi değerin unutulduğu, erdemli davranışların göz ardı edildiği bir yaşam düzeninde bayramların idrak edilmesi toplumsal hayata dair değerlerin hatırlanması, geleceğe yönelik umut ve inançların artması adına büyük anlam taşımaktadır.

Ramazan Bayramı, inancı ve ibadeti sevinç atmosferi içerisinde buluşturan nadir ve seçkin bir zaman dilimidir. Bu bayram sevincini hissetmek, çoğaltmak ve yaymak gerekmektedir. Ayrım yapmadan herkesi bayram sevincine ortak etmek, kimseyi bu sevincin dışında bırakmamaya gayret göstermek hayatın her safhasında devam ettirilmesi gereken bayramın ruhuna uygun olan ve bizimde ruhumuza huzur verecek davranışlardır.

Çağımızda her alanda yaşadığımız büyük ilerlemelere karşın ne yazık ki insanoğlu huzur, barış ve sevgi dolu bir dünya düzenini tesis etmeyi başaramamıştır. Bugün hala dünyada şiddet, terör, savaşlar ve göçlerin acısı yaşanmakta, dünyanın pek çok yerinde de insanlar gıda, ilaç ve bakım yetersizliği nedeniyle yaşamlarını yitirmektedir. İnsanların içerisinde oldukları bu durum bayram sevincini buruk geçirmemize sebep olmaktadır. İnananlar olarak bizlerin görevi muhtaç durumdaki insanlara bayramdan bayrama yardım etmek değil, sahip olduğumuz ne varsa, insanlık adına güzel olan ne varsa bunları diğer insanlarla paylaşmaktır. Bu anlayışı hâkim kılamadığımız müddetçe bayramların doğru anlaşılması ve yaşanması mümkün olmayacaktır.

Aşımızın, ekmeğimizin, soframızın, yanında sevgimizi paylaştığımız; kardeşlik ve dostluğu en sıcak bir şekilde hissedebildiğimiz bir gelecek temennisiyle tüm İslam âleminin Mübarek Ramazan Bayramı’nı tebrik ederim.

– Siirt Üniversitesi : http://siubasin.com/rektor-prof-dr-murat-ermanin-bayram-mesaji/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s